FİLOMUZ

Mercedes Travego

Yeni nesil Koltuklar

Travego’nun yeni nesil (NCS) koltukları; ergonomik yapısının yanı sıra rahat kullanımı ile yolculuk keyifini artırıyor, en uzun yolculuklarda dahi benzersiz konfor sunuyor. Şık görünümlü koltuklarda, dinamik tasarlanmış geniş yüzeyli kolçaklar kolaylıkla aşağıya iniyor ve herkesin kolayca kullanabileceği şekilde, kolçağı hafifçe kaldırmak yetiyor. Yüzeyi geniş bir konumlandırma kolu sayesinde koltuk hem arkaya yatabiliyor hem de yana kolayca açılabiliyor. Yolcular bu koltuklardan kalkmak istemeyecek. Yeni nesil koltukların opsiyonel olarak tasarlanan servis sehpalarında, bardak tutamakları yolculuk sırasında dökülmeleri engelliyor. Sünger altına yerleştirlen yay sistemiyle çok daha fazla konfor sunan yeni koltuklar aynı zamanda alüminyum ile desteklenen yan panelleri sayesinde daha stabil ve sağlam konstrüksiyon sunarak titreşimi ve yolculuk esnasında ses oluşumunu engelliyor.

Geriye yaslanın ve rahatlayın

Panoramik pencereler ve ortam aydınlatması; parlak, şık, kaliteli iç donanımı sayesinde modern ve sıcak bir ortama sahip olan Travego, 2.55 metre araç genişliği ve 2.10 metre iç yüksekliği sayesinde de ferah bir yolculuk ortamı sunar.

İklim Uzmanı

Travego, her mevsim ve hava koşulunda, yolcu kabinine ideal sıcaklık ve nem şartlarını sağlayacak güçlü bir klima sistemine sahip. Otobüsün orta kısmına yerleştirilmiş hassas kontrollü tam otomatik klima, homojen ısı dağılımı ve düşük ses seviyesi ile yolcunun seyir konforunu artırıyor.

Güvenli sürüş

Kazaların büyük bir kısmı, yetersiz görüş veya farkedilmeyen tehlikeler gibi nedenlerle oluşur. Bu yüzden Travego sürücünün kritik durumlarla başa çıkmasına yardımcı olacak çok sayıda güvenlik donanımına sahiptir. Travego aktif ve pasif güvenlik sistemlerinde standartları belirlemekte ve gerçekten güvenilir bir otobüs olarak değerlendirilmektedir. Standart donanımı arasında Elektronik Fren Sistemi (EBS), Antiblokaj Fren Sistemi (ABS), Patinaj Önleyici Sistem (ASR) ve Fren Destek Sistemi (BAS) ve Elektronik Stabilite Programı (ESP®) mevcuttur. Güvenli kullanım da önemli bir güvenlik faktörüdür. Bu nedenle kumanda kolu tipinde bir vites kolu ile tamamlanan Travego’nun sürücü mahallindeki ergonomi de mükemmel biçimde tasarlanmıştır. Tüm kumandalar menzil dahilindedir. Ortopedik gereksinimlere uygun olarak geliştirilen sürücü koltuğu ve ayrı klima sistemi özellikle uzun mesafeli yolculuklarda sürücüye konfor sağlamaktadır.

Elektronik Stabilite Programı (ESP®)

Elektronik Stabilite Programı (ESP®) kullanım güvenliğini ve dengesini artıran aktif bir sistemdir. Dönüşlerde veya kaçma manevraları yaparken savrulma ve patinaj riskinin azaltılmasına önemli ölçüde katkıda bulunur. Otobüs bir virajda kritik sınırlarda hareket ediyorsa her tekerlekte hedeflenmiş frenleme aralıkları vasıtasıyla kritik yol tutuş durumlarında aktive olur. Aynı zamanda fiziksel açıdan mümkün olduğu sürece otobüsün savrulmasını önlemek için hassas frenleme aralıkları düzenleyerek motor gücünü düşürür. ESP® otobüsün yanal ivmesi gibi faktörleri de takip eder. Otoyol çıkışları gibi uzun virajlarda kritik bir yol tutuş durumuna geçildiği takdirde veya ani şerit değişimlerinde aracın hızı otomatik olarak yeniden yol tutuş dengesini sağlayacak bir seviyeye düşürülür. ESP® binek otomobillerinde kullanılanlar benzemekle beraber özelliklerinin genişletilmesi sayesinde otobüslerde de kullanım için uyarlanmıştır.

Araç Takip Tempomatı (ART)

Araç Takip Tempomatı (ART) öndeki aracın daha düşük hızda seyrettiğini farkettiği anda, sürücü tarafından önceden belirlenen mesafe yeniden sağlanana kadar frenleme yapar. Önde bir araç bulunmadığı takdirde seyir kontrolü (Tempomat) gibi çalışır. Araç Takip Tempomatı, sürücülere özellikle ana yollarda trafiğin sıkışık ve ağır olduğu durumlarda yardımcı olur ve sürücünün hızı düşürmek için sürekli fren yapma yükünü önemli ölçüde azaltır. Gecikme azami frenleme gücünün yaklaşık %20'siyle sınırlandırılmıştır.

Şerit Asistanı (SPA)

2007 yılından itibaren Şerit Asistanı (SPA) araç opsiyonel donanımına dahil edilmiştir. Bu sistem size yol şeritleri dahilinde kalmanızda yardımcı olur.

Tehlike durumunda

Trafikte sürekli olarak tehlikeler mevcuttur. Bu tehlikelere karşı zamanında, hızlı ve doğru tepki vermek çok önemlidir. Travego günümüzde bir otobüsün sürücüye sunabileceği tüm özellikleri sağlamaktadır. Örneğin ESP® ve BAS sistemlerinin sensörleri, aşırı ya da yetersiz yönlendirme, kritik yönlendirme hareketleri, panik frenlemesi ve acil duruşlar gibi kritik sürüş durumlarını önceden belirler. DISTRONIC mesafe kontrolü öndeki aracın daha düşük hızda seyrettiğini farkettiği anda, sürücü tarafından önceden belirlenen mesafe yeniden sağlanana kadar frenleme yapar. Bu şekilde otobüslerde ilk defa kullanılan Aktif Fren Desteği için bir temel sağlanmaktadır. Bu yeni güvenlik sistemi bir kez daha Travego'nun güvenlikle ilgili konularda lider olduğunu kanıtlamaktadır. Geliştirilmiş yol tutuş güvenliği, ön aksın bağımsız süspansiyonuyla sağlanan doğru yönlendirme ve şasinin yön stabilitesini sağlamaktadır.

Tehlike Anında

Mercedes-Benz Travego'yu daha güvenli hale getirmek ve kaza sonrası etkileri mümkün olduğunca azaltmak için yeni teknolojiler geliştirmekte ve kullanmaktadır. Araç gövdesinin dayanıklılığı Travego'nun yüksek pasif güvenliğine önemli bir katkı sağlamaktadır. Travego bölme duvarlarına ek olarak, tutamaklar ve darbe esnasında veya araç ters döndüğünde enerjiyi sönümleyecek şekilde tasarlanmıştır.

Dayanıklı kaporta (ECE-R 66'ya dayanan yapı)

Otobüs gövdesinin dayanıklılığı pasif güvenlik için temel bir faktördür. Sahip olduğu esneklik bir kazanın olumsuz sonuçlarından kaçınılmasına yardımcı olur. Mercedes-Benz'in yüksek dayanıklılığa sahip otobüs gövdeleri, sürekli ağırlık optimizasyonu yapılmış yuvarlak şasi elemanları tarafından kısmen garanti altına alınmaktadır. Gövdenin dayanıklılığı ECE-R 66 yönetmeliğine göre tanımlanmaktadır. Bu yönetmelik bir kaza esnasında yapısal tasarım tarafından temin edilmesi gereken tam "hayatta kalma alanını" belirler.

Ön Çarpışma Koruyucu Sistemi (FCG-Front Collision Guard)

Kaza anında Yeni Travego'nun altına araç girmesini önleyerek güvenliği en üst seviyeye taşıyor. Ön taraftan gerçekleşen çarpışmalar sırasında darbeleri emerek kaza anında sürücü, personel ve yolcular için güvenliği maksimuma çıkartıyor. Çarpışma anında, sürücü koltuğunu arkaya kaydırarak kullanıcıyı gelen darbelerden ve sıkışmalardan koruyor. Sağladığı güvenliğin dış hatlardaki yansıması ise ön tamponda 40 mm, şaside 140 mm olmak üzere toplamda 180 mm'lik bir uzama olarak biçimleniyor.

Araçlarımız ve İletişim Bilgileri